Cornerstone Sonoma marketplace oferuje wystawne próbkowanie doświadczeń kraju wina: plenerowe instalacje artystyczne, ogrody, sklepy, restauracje i degustacje — jest nawet Galeria sztuki, która obecnie mieści kolekcję rzeźb i druków z brązu Salvadora Dalí.

Każdy znajdzie tu trochę inspiracji. Dla ogrodników i kucharzy szczególnie interesujące będą jadalne elementy ogrodów Cornerstone. Tutaj zieleń liściasta, zioła, owoce i inne rośliny wtapiają się w krajobraz ogrodu w sposób, który sprawia, że wyglądają cudownie dekoracyjnie. Podniesione łóżka rozlewają się z ładnymi roślinami: fasola fava, różne rodzaje jarmużu i zieleni collard wiosną; bazylia, pomidory i wysokie łodygi kukurydzy latem.

Ogrody Cornerstone oferują wiele dowodów na to, że jadalne rośliny mogą być również ozdobne, pomysł, który zaczął wpływać na projekty krajobrazu duże i małe.

Stefani Bittner z Homestead Design Collective, firmy zajmującej się projektowaniem krajobrazu z siedzibą w East Bay, zaprojektowała i zainstalowała ogrody testowe Sunset magazine w Cornerstone w 2016 roku. Ogrody testowe są podzielone na odrębne pomieszczenia ogrodowe: Ogród koktajlowy, Ogród rolniczy, miejsce spotkań, Sad przydomowy i kwiaciarnia.

„Dla mnie ogród jest przedłużeniem Twojej przestrzeni życiowej — ma sens, że ogrody oddają Ci zbiory”, powiedział Bittner, dodając, że zioła, warzywa i kwiaty również oddają odwiedzającym zapylaczom, takim jak pszczoły i kolibry, oraz szczęśliwym sąsiadom.

W przydomowym Sadzie Cornerstone ścieżka w kształcie litery S jest wyłożona około 20 drzewami owocowymi, które produkują plony w różnych porach roku, od moreli na początku lata do jabłek jesienią. Podniesione łóżka produkują i kraty owocowe ramują szklarnię z widokiem na pole polnych kwiatów na terenie gospodarstwa. W ogrodzie koktajlowym żywopłot laurowy służy jako zielona ściana obramowująca część wypoczynkową, a jego liście jako składniki mieszane w Napoje.

Ostatnio Bittner dostaje wiele próśb o jadalne lub ” ogródki kuchenne.”Czasami musi odciągnąć klientów od myślenia, że sami mogą wyhodować większość swojego jedzenia. „Rolnictwo to praca na pełny etat”, przypomina im.

Podczas gdy jadalne ogrody Cornerstone zapewniają niewielki plon żywności, ich głównym celem jest inspirujące i pouczające. Ale obecnie trwają starania, aby zasadzić więcej plonów na zewnętrznych obszarach posiadłości Cornerstone, zamiast winnic. Celem tej ekspansji jest dywersyfikacja upraw, a jednocześnie dostarczanie świeżych produktów do Folktable, nowej restauracji stworzonej przez finalistę Top Chef Casey Thompsona.

Benjamin Godfrey, menedżer krajobrazu Cornerstone landscape i główny rolnik Ekologiczny Christopher „Landy” Landercasper kierują nowym przedsięwzięciem. Duet rozpocznie oferowanie pouczających wycieczek po ogrodach w każdy piątek o godzinie 13.00 od tego tygodnia.

Jadalne ogrody dla początkujących
Istnieje wiele korzyści z mieszania elementów dekoracyjnych i jadalnych w projekcie ogrodu.

„Tworząc piękną przestrzeń, w której chcesz spędzać czas, będziesz częściej wchodzić w interakcje z roślinami”, powiedział Bittner, który lubi łączyć życie wewnątrz i na zewnątrz, tworząc ogrody, w których klienci mogą” siedzieć obok zbiorów”, które wkrótce wprowadzą do swojej kuchni.

Bittner oferuje porady dla nowicjuszy jadalnego ogrodu w pięknym jadalnym ogrodzie (2013 Ten Speed Press), poradniku, który jest współautorką z artystką krajobrazu Bay Area Leslie Bennett.

Firma Bennett z siedzibą w Oakland, Pine House Edible Gardens, projektuje, instaluje i utrzymuje ogrody jadalne w całym obszarze zatoki San Francisco. Jej prace były publikowane m.in. w Sunset Magazine, Better Homes & Gardens i Martha Stewart Living.

Dla Bennetta ogród może być „znaczącą i wpływającą na życie przestrzenią”, dlatego projektuje każdy ogród z intencją i ciężko pracuje, aby udostępnić bujną zieleń większej liczbie osób. Od 2018 roku zaprojektowała i zainstalowała serię tanich lub bezpłatnych ogrodów Dla Czarnych Kobiet W East Bay w ramach swojego projektu Black Sanctuary Gardens.

„Myślę, że najbardziej ekscytującą rzeczą w (małych ogrodach jadalnych) jest to, ile żywności można wyhodować”, powiedział Bennett, który cieszy się odrobiną dodatkowej myśli, która idzie do planowania ogrodu na małej przestrzeni.

Bennett lubi podkreślać piękno roślin poprzez kontrastowanie różnych kształtów, faktur i kolorów w swoich jadalnych projektach ogrodowych. Jasne zielenie musztardy są połączone z ciemnym szwajcarskim chard. Rośliny w kratce, takie jak pomidory, dodają designu, podczas gdy kulinarne zioła tworzą wiecznie zielone granice — lubi, gdy angielski tymianek lub oregano kaskaduje nad krawędziami pojemników. (Zaleca używanie dużych pojemników, a mniej z nich, aby zapobiec bałaganowi przestrzeni w ogrodzie.)

Aby dodać plusk koloru w okresach uśpienia, Bennett sugeruje włączenie płodnych producentów, takich jak drzewa cytrusowe w dużych pojemnikach, zwłaszcza w słonecznym kolorze Meyer Lemon. Jako wypełniacz w tych doniczkach dokonuje inspirującego wyboru: truskawki!

Czasami Bennett dodaje kilka niejadalnych kwiatów, aby oprawić pokarm. Obecnie uprawia Maki Islandzkie we własnym ogrodzie. Jej powód wyboru jest dobry: sprawiają, że jest naprawdę szczęśliwa.