Szanghaj, 12 listopada (Reuters) – pod koniec października, w związku z rosnącym kryzysem płynności w chińskim sektorze nieruchomości, w którym deweloperzy walczyli z obligacjami, grupa chińskich specjalistów finansowych zebrała się w aplikacji do przesyłania wiadomości WeChat, aby połączyć swoje fundusze i kupić niekochany dług.

Pierwszym celem była Obligacja o wartości 5,3% w styczniu 2022 r. wyemitowana przez jednostkę grupy Yango (000671.SZ), osiągając około połowę wartości nominalnej i uzyskując ponad 400%.

Gracze zostali zaproszeni, za pośrednictwem WeChat, do puli co najmniej 50 000 dolarów za szansę na podwojenie swoich pieniędzy, z minusem prawdopodobnie ograniczonym do 50%, według źródła, które zostało zaproszone do udziału.

Yango, którego chińska nazwa oznacza Sunshine City, zostało dotknięte serią obniżek ratingu kredytowego w związku z osłabionym dostępem do finansowania i osiągnęło porozumienia z inwestorami w celu rozszerzenia innych płatności długu, aby uniknąć niewykonania zobowiązania. Czytaj więcej

„Mamy $100,000 zabezpieczone, jeśli zbierzemy $ 200,000 to jest gotowe GO” organizator powiedział WeChat grupy w wiadomościach widzianych przez Reuters. Niecałą godzinę później w październiku 22, Grupa zebrała ponad 300.000 dolarów, jak namawiał organizator-przed kolejnym grupowym kupnem Greenland Holdings (600606.SS) bond.

Jednak od październikowego kupna grupy WeChat cena obligacji jednostki Yango w styczniu 2022 roku spadła o ponad 50%, a spółka przedłużyła termin spłaty o rok.

Nawet jak obawy o zdolności płatnicze chińskich deweloperów nadal zaostrzają się, napędzając spread – lub premię za ryzyko – na ich najbardziej ryzykownym długu dolarowego (.MERACYC) niektórzy inwestorzy w Chinach i za granicą widzą podobne możliwości w zdyskontowanym Chińskim długu.

Poszukiwania ofert wzrosły po sprzedaży rozszerzonej na nazwy inwestycyjne (IG) (.MERACCG), spychając ich spready do niemal siedmiomiesięcznego szczytu i mając nadzieję, że organy regulacyjne mogą złagodzić krawężniki nieruchomości, aby uniknąć załamania w całym sektorze.

Seria wąskich ucieczek przed defaultami grupy China Evergrande (3333.HK), którego kryzys gotówkowy wywołał wyprzedaż, pomógł ukoić nerwy, choć deweloperzy nadal tęsknili lub opóźniali spłatę swoich długów. Czytaj więcej

„Poszerzenie spreadów IG zapewnia inwestorom wyjątkowe możliwości uzyskania ekspozycji na wysokiej jakości emitentów”, powiedział Shaw Yann Ho, Dyrektor Działu Asia fixed income w J. P. Morgan Asset Management, dodając, że obejmowały one niektóre lepiej skapitalizowane firmy państwowe, które mogły pozyskać aktywa o trudnej sytuacji w sektorze.

Ostatnie obniżki ratingów, takie jak przesunięcie S&P Global do spadku Shimao Group Holdings (0813.HK) do klasy spekulacyjnej, przyczyniły się również do wyjaśnienia ryzyka i mogłyby służyć do stabilizacji spreadów na poziomie inwestycyjnym, twierdzą inwestorzy.

Ho powiedział, że polityka wspierająca, w tym szybsze zatwierdzanie kredytów hipotecznych i wysiłki samorządów lokalnych w celu kontynuowania budowy infrastruktury przyniosą dalsze korzyści firmom inwestycyjnym.

Nadzieje na większe wsparcie wzrosły, gdy chińska gospodarka słabnie pod wpływem nowych środków kontroli epidemii COVID-19 i niedoborów energii, które dotknęły fabryki.

Ale źródła polityki mówią, że bank centralny kraju powinien ostrożnie postępować w sprawie rozluźnienia polityki pieniężnej, podczas gdy władze wydają się coraz bardziej skłonne do stanowczego trzymania się polityki mającej na celu ograniczenie nadmiernych pożyczek przez deweloperów. Czytaj więcej

Jak wynika z danych Refinitiv, w przyszłym roku chińskie dewelopery mogą nadal mieć kłopoty z obligacjami o wartości ponad 90 miliardów dolarów.

Edward Chan, dyrektor ds. ratingów korporacyjnych w S&P Global, zauważył, że wszystkie z prawie 30 ostatnich akcji ratingowych S&P na chińskich emitentach były negatywne. S&P prognozuje ciągłą zmienność na rynku chińskiego długu do 2022 r., a Duże terminy zapadalności długu popychają więcej niewypłacalności offshore.

Ale Hayden Briscoe, szef Azji i Pacyfiku fixed income w UBS Asset Management, powiedział, że stopy niewypłacalności w wysokości około 20% będą wymagane, aby inwestorzy stracili pieniądze, zauważając, że widział pieniądze „zalewające sektor” od globalnych inwestorów o wysokich dochodach.

Prognozując wyboistą jazdę, James Wong, menedżer portfela w Gaoteng Global Asset Management Ltd, powiedział, że chociaż uważa, że rynek jest „naprawdę, naprawdę blisko” do dołu, ograniczona płynność rynku będzie wyolbrzymiać ruchy zarówno w górę, jak iw dół.