Po 20 latach projektowania miejskich, podmiejskich i wiejskich rezydencji, firma Feldman Architecture z San Francisco wydała książkę prezentującą wybrane fragmenty ich wielokrotnie nagradzanej pracy.

Książka, zatytułowana „The California Houses of Feldman Architecture”, zawiera dwie posiadłości Hrabstwa Sonoma-jedną w Healdsburgu i jedną w Sonomie-które są przykładem podejścia architekta Jonathana Feldmana do światła na lądzie i jego wizji tworzenia wrażliwych na lokalizację domów, które dzięki zastosowaniu lokalnych i naturalnych materiałów budowlanych mieszają się z otaczającym krajobrazem. Inne spektakularne właściwości w książce obejmują Dom Carmel z „dachem gąsienicowym”, który naśladuje zbocze wzgórza w tle i wysokiej klasy Dom Surf Santa Cruz pokryty lokalnie pozyskiwanym odzyskanym drewnem.

Feldman i jego partnerzy podchodzą do nowych projektów jako „obserwatorzy i redaktorzy”, czerpiąc inspirację z krajobrazu i tego, co już istnieje na nieruchomości, jednocześnie starannie uzupełniając otoczenie, nie zmieniając go radykalnie. Dla domu Healdsburg opisanego w książce, wzięli wskazówki projektowe z chaty na wzgórzu posiadłości. Dom został następnie położony, aby zmaksymalizować widoki, a jego kształt został poinformowany przez otaczający krajobraz, aby dom wtopił się w otoczenie wzgórza.

Dom Healdsburg jest elegancki i nowoczesny z czarnymi elementami stalowymi, ale, według Feldmana, wygląd jest „zmiękczony” przez bielone orzechowe sufity i ściany gipsowe. Świetnie wykorzystuje trend projektowania wnętrz i na zewnątrz, który nadal ma duży moment w Kalifornii. Cztery masywne szklane drzwi z każdej strony domu zwijają się w stylu magazynu lub jak bramy garażowe i przekształcają dom w pawilon na świeżym powietrzu. Betonowe podłogi wewnątrz rozciągają się na zewnątrz na tarasie i wokół basenu i kominka.

Nieruchomość Sonoma została pomyślana jako „pawilon ogrodowy” – „prosta i nowoczesna skorupa, która bezpośrednio zanurza mieszkańców” w otoczeniu, według Feldmana. Właściciele domów są zapalonymi ogrodnikami, więc projekt miał na celu zaprezentowanie ich ogrodu, dzięki czemu można go zobaczyć od wewnątrz przez szklaną ścianę z przodu i po bokach domu. Ta ściana okien sprawia, że dom o powierzchni 2000 stóp kwadratowych jest bardziej ekspansywny. Podobnie jak w domu Healdsburg, ta nieruchomość jest nowoczesna i elegancka, ale wygląd jest złagodzony przez ciemne szarości łupków w akcentach betonu i daglezji.