Szanghaj, 12 listopada (Reuters) – największy chiński producent chipów, Semiconductor Manufacturing International Corp (0981.HK), powiedział, że jego wiceprzewodniczący podał się do dymisji w wyniku przetasowań kierowniczych niecały rok po objęciu tej funkcji.

Chiang, były dyrektor ds. badań w tajwańskim TSMC (2330.TW), dołączył do SMIC pod koniec grudnia. Firma poinformowała, że zrezygnował ze stanowiska wiceprezesa, a także z zarządu ze skutkiem od czwartku, aby spędzić więcej czasu z rodziną.

Jego odejście nastąpiło zaledwie dwa miesiące po tym, jak prezes SMIC, Zhou Zixue, również podał się do dymisji, powołując się na względy zdrowotne.

Oprócz Czang, trzech innych członków zrezygnowało z zarządu, w tym współprzewodniczący Liang Mong Song, który zagroził odejściem w grudniu ubiegłego roku. Pozostanie na stanowisku kierowniczym-powiedział SMIC.

Rezygnacja nie wynikała z jakichkolwiek nieporozumień z Zarządem. spółka nie spodziewała się, że posunięcia te będą miały istotny wpływ na jej działalność.

SMIC, największy chiński producent chipów kontraktowych, który jest częściowo wspierany przez Państwowy Fundusz chipowy, jest w czołówce chińskich opłat, aby dogonić Japonię, Koreę Południową i Stany Zjednoczone w technologii chipów.

Firma znajduje się na amerykańskiej czarnej liście, która zaprzecza jej zaawansowanemu sprzętowi produkcyjnemu od amerykańskich dostawców z powodu rzekomych powiązań z chińskim wojskiem-twierdzi SMIC.

Środki te pokrzyżowały plany firmy, aby przejść do produkcji wysokiej klasy chipów, ale jej wyniki finansowe były silne, ponieważ globalny niedobór chipów zwiększył popyt.

Zysk w trzecim kwartale wzrósł o 22,6%.

W piątek, powiedział, że zarejestrował spółkę joint venture dla $ 8,87 mld transakcji ma zbudować fabrykę chipów w Szanghaju. Na początku września po raz pierwszy ogłoszono plan rozbudowy przepustowości.