Szanghaj, 12 listopada ( Reuters) – po ponad dekadzie gwałtownego wzrostu, Chiński dzień singli, największy na świecie festiwal zakupów online, traci swój blask i przygotowuje się do skromniejszego wzrostu w nadchodzących latach, zraniony przez wolniejszą gospodarkę i ściślejszą kontrolę regulacyjną.

Gigant handlu elektronicznego Alibaba Group Holding Ltd (9988.HK) powiedział w piątek jego sprzedaż – lub wartość towarów brutto-podczas imprezy 11 dni wzrosła tylko 8,5%, najwolniejszy kurs w historii, podkreślając wiatry dla chińskich firm technologicznych. Czytaj więcej

Od założenia festiwalu w 2009 roku GMV rozrastało się co najmniej dwucyfrowo i przekształciło go w globalny festiwal zakupów online, który jest karłowatym Cyber Monday w Stanach Zjednoczonych. W ubiegłym roku przedłużyła jednodniową imprezę do 11.

Jednak dziennik papierów wartościowych zabezpieczonych przez państwo skrytykował nacisk na wysokie obroty ze sprzedaży za to, że są niezrównoważone, chaotyczne i niezgodne z nową ścieżką rozwoju Chin. Czytaj więcej

„”Kult obrotu” jest nie tylko niezrównoważony pod względem rozwoju cyfrowego, ale jest również nierozerwalnie związany z chaosem ” – powiedziała Gazeta.

Analitycy stwierdzili, że słabe wyniki w tym roku odzwierciedlają również to, jak chińscy konsumenci coraz częściej stają się zmęczeni i nieufni w stosunku do codziennych promocji i jakości usług.

Kupujący stali się również bardziej ostrożni w kwestii wydatków w ogóle z powodu nowych epidemii koronawirusa i zakłóceń w dostawach, które zaszkodziły sprzedaży i przyczyniły się do najwolniejszego wzrostu chińskiej gospodarki od roku w trzecim kwartale. Czytaj więcej

„Magia podwójnego 11 zanika”, powiedział Sharry Wu, lider transformacji biznesowej Greater China consulting w firmie konsultingowej EY, odnosząc się do listopada. 11, który pierwotnie był nieoficjalnym dniem świętowania bycia romantycznie niezwiązanym.

„Marki muszą zrozumieć po latach praktyki, dzień singli nie jest ich gwarantowanym wzmacniaczem sprzedaży.”

Wydarzenie było historycznie głównym punktem przyciągających wzrok okazji i promocji NA ŻYWO. Jest to również duży wzrost sprzedaży dla takich firm jak Apple (AAPL.O) i L ’ Oreal (OREP.PA), które sprzedały ponad 100 milionów juanów (15,7 miliona dolarów) wartości produktów każdego w ciągu 11-dniowego wydarzenia w tym roku.

SILNIEJSI RYWALE

Dominacja Alibaba na rynku e-commerce jest również rozdarty przez rywali, takich jak JD.com i Pinduoduo, które agresywnie rywalizowały o nowych kupujących w chińskich miastach niższego szczebla.

JD.com (9618.HK), która posiada własne 11-dniowe wydarzenie singles Day shopping, odnotowała transakcje o wartości 349,1 mld juanów, co oznacza wzrost o 28,6% w stosunku do roku poprzedniego.

W ciągu ostatniego roku organy regulacyjne oskarżyły Alibabę i jej konkurentów e-commerce o złe traktowanie swoich klientów poprzez spamowanie ich promocjami, niesprawiedliwe ograniczanie ich wyborów i umożliwienie sprzedawcom fałszywych rabatów, w niektórych przypadkach karząc ich grzywnami.

Pod takim widmem kontroli regulacyjnej Alibaba stonował szum marketingowy w tym roku, eliminując toczące się transakcje śledzenia, które zajęły centralne miejsce w poprzednich latach i powiedział, że koncentruje się na zrównoważonym rozwoju.

Mimo to, Alibaba powiedział rekord 290.000 marek i 900 milionów konsumentów uczestniczyło w tym roku i 78 firm widział ich GMV rosną ponad 10 razy w porównaniu z rokiem ubiegłym do ponad 100 milionów juanów. Dołączyła do nich rekordowa liczba luksusowych marek, w tym Max Mara i Saint Laurent po raz pierwszy.

Unilever (ULVR.L), druga co do wielkości firma dóbr konsumpcyjnych na świecie, powiedziała Reuters, że odnotowała dwucyfrowy wzrost procentowy podczas imprezy, a jej marki Dove, Omo, Lux i Vaseline podniosły się o około 150 godzin transmisji na żywo, w tym przez Gwiazdy Online Viya i Li Jiaqi.

„W pielęgnacji skóry zazwyczaj widzimy, że ponad 50% Sprzedaży dziennej singli może pochodzić z jednego (livestreamer)”, powiedziała Claire Hennah, globalna wiceprezes ds. handlu cyfrowego w Unilever.

Analitycy Citi stwierdzili, że choć GMV nie spełniło ich oczekiwań, cieszyli się na tyle skromnym wzrostem.

„Po bezprecedensowym roku wielu wiatrów, jesteśmy ulgą, aby zobaczyć Tempo Singles Day wyrównać z nową normą umiarkowanego wzrostu,” powiedzieli.

(1 zł = 6.3903 zł)

Relacja Brendy Goh z Szanghaju i Sophie Yu z Pekinu. Dodał (a): Richa Naidu